مهاجرت و اقامت کانادا با سفیران سروش سعادت
موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سابقه ترین مجموعه مهاجرتی ایران با شخصیتی حقوقی مستقل و تشکیل شده از دپارتمان های مختلف مهاجرتی در زمینه ی ویزاهای سرمایه گذاری و ویزاهای کاری و کار آفرینی و ویزاهای تحصیلی و ویزاهای کوتاه مدت و…فعالیت کرده و بالاترین آمار موفقیت را در این زمینه داشته است.

مهاجرت به کانادا روش peq

مهاجرت به کانادا روش peq یا (Programme de l,experience quebecoise) همان برنامه مهاجرتی سابقه کار کبک می باشد که مخصوص کارگران خارجی دائمی و دانشجویان خارجی می باشد. این برنامه به تبدیل وضعیت اقامت موقتی این مهاجران به وضعیت اقامت دائمی کانادا کمک می کند. کبک یکی از استان های ثروتمند و پر رونق کانادایی می باشد که کار در این استان طرفداران زیادی دارد. مخصوصا که کبک برای کارگران و دانشجویان آشنا به زبان فرانسوی می تواند یک ایده خوبی تلقی شود. چرا که یکی از شرایط برنامه سابقه کار کبک تسلط بر زبان فرانسوی است.

مهاجرت به کانادا روش peq

اما مهاجرت به کبک تحت برنامه peq یک فرآیند دو مرحله ای می باشد. در مرحله نخست، متقاضیان بایست جهت درخواست گواهی گزینش کبک (CSQ) می باشد. مرحله دوم اثبات مهارت زبان فرانسوی است که اهمیت فوق العاده ای در گزینش متقاضیان دارد. بنابراین یکی از بهترین ایده های مهاجرتی به کانادا مخصوصا برای کارگران، دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی از طریق روش peq می باشد. موضوعی که در این مقاله به تشریح آن می پردازیم و هموطنان عزیز می توانند سوالات خود در این خصوص را از کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بپرسند.

مروری بر مهاجرت به کانادا روش peq

برنامه سابقه کار کبک (peq) در واقع توسط دولت کبک برای کمک به کارگران و دانشجویان خارجی جهت دست یابی به اقامت دائم کانادا طراحی شده است. همانطوری که در مطالب فوق نیز اشاره شد،گواهی گزینش کبک (CSQ) در مهاجرت به کانادا روش peq در حقیقت سندی است که نشان می دهد متقاضی توسط دولت محلی کبک جهت اقامت دائمی مورد تایید می باشد. این مرحله فقط مربوط به کنترل مسائل پزشکی و امنیتی می باشد.

علاوه بر CSQ، مرحله دیگر از این برنامه ارائه مدرک زبان فرانسه در سطح متوسط یا بالا می باشد. اما برای اثبات این مهارت زبانی، متقاضیان بایستی نمره زبان خود را در یکی از دو آزمون زبان فرانسه یعنی DELF و DAL ارائه نمایند. اما نظر به اهمیت شرایط مدرک زبان فرانسوی متقاضیان، ما در جدول زیر نمرات یا سطوح لازم برای هر یکی از این آزمون ها را نمایش می دهیم:

اثبات مهارت زبان فرانسه در روش peq
نوع آزمون زبان فرانسه سطح لازم بر طبق چارچوب مرجع اروپایی مشترک (CEFR) حداقل نمره مورد نیاز
DELF B2 16.25 برای دو آزمون شفاهی
DALF C1 8.25 برای دو آزمون شفاهی
DALF C2 16.50 برای آزمون شفاهی

نکته مهم در اینباره اینکه کارگران و دانشجویان در کبک که بواسطه فقدان مهارت های زبان فرانسه یا هر چیز دیگر برای برنامه peq صلاحیت نیافته اند، ممکن است تحت برنامه امتیاز محور اسکیل ورکر کبک  به گواهی گزینش کبک (CSQ) دست یابند.

شرایط مهاجرت به کانادا روش peq

متقاضیان مهاجرت به کانادا روش peq معمولا دو دسته می باشند. این دو دسته شامل دسته فارغ التحصیلان کبک تحت برنامه سابقه کار کبک (PEQ) و دسته  کارگران خارجی موقتی تحت برنامه سابقه کار کبک (PEQ) می باشند. اما شرایط و ضوابط هر یک از دسته های فوق برای درخواست اقامت دائم کانادا (PR) بدین شرح است:

  • به منظور اخذ CSQ تحت روش peq، کارگران خارجی بایست اولا دارای سابقه کار کبکی در لیست مشاغل مورد نیاز PEQ داشته باشند. برای دارندگان مشاغل سطح مهارتی NOC O, A  یا B متقاضی باید 12 ماه سابقه کار در کبک داشته باشد. این برای مشاغل NOC C یا D باید حداقل 18 ماه سابقه کار باشد. همچنین متقاضی باید سطح مورد نیاز توانایی زبان فرانسه خود را نشان دهد.
  • به منظور دریافت CSQ تحت روش peq، دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی می بایست اولا دیپلم یا مدرک خود را از برنامه مورد اشاره در لیست رشته های آموزشی صلاحیت دار PEQ اخذ کرده باشند. ثانیا مدرک واجدین شرایط بایستی در طی 36 ماه گذشته اخذ شده باشد و نیز از یک موسسه آموزشی مورد تایید وزارت آموزش کبک اخذ گردد. ایضا اینکه سطح پیش نیاز مهارت زبان فرانسه را هم باید اثبات نمایند.

هزینه ها و زمان رسیدگی در روش peq

همانطوری که در مطالب فوق نیز بحث گردید، روش peq  برای مهاجرت به کانادا جزو سریعترین و بهترین روش های اخذ اقامت دائمی کانادا است. از مزایای این روش  شیوه متمرکز آن است که علاوه بر کارگران ماهر، نگاهی به فارغ التحصیلان و دانشگاهیان خارجی نیز دارد. شرط صلاحیت افراد برای مهاجرت به کانادا روش peq صرفا از طریق اخذ گواهی گزینش کبک (CSQ) می باشد. مطابق قانون مهاجرتی استان کبک، هزینه های قابل پرداخت برای دست یابی به CSQ در سال 2019 به شرح ذیل می باشد:

افراد تحت شمول هزینه  تا 1 ژانویه سال 2019
متقاضی اصلی C$798 (دلار کانادا)
همسر یا همسر عرفی C$171 (دلار کانادا)
هر فرزند همراه C$171 (دلار کانادا)

اما نکته مهم درباره هزینه ها اینکه کلیه مبالغ بایستی با دلار کانادا محاسبه و پرداخت شود. هزینه های مذکور غیرقابل استرداد است. حتی اگر متقاضی رد و یا مورد تایید قرار نگیرد. همچنین بایستی بدین نکته هم توجه شود که تا زمان دریافت کامل هزینه ها به درخواست های متقاضیان رسیدگی نمی شود. اما نکته مورد بحث دیگر راجع به زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان است که این کار با توجه به تکمیل یا ناقص بودن اسناد و مدارک متغییر است. اما از چند هفته تا 2 ماه مدت رسیدگی نرمال معرفی شده است.

شرایط کار و زندگی در کبک کانادا

با بررسی شرایط کار در استان کبک متوجه این نکته طلایی می شویم که کار در کبک نیز منحصر به این استان کانادایی است. آیا تا بحال درباره قانون رعایت استاندارد کار چیزی شنیده اید؟ این قانونی است که با تهیه و تدارک قوانینی ناظر بر شرایط کار در پی حمایت از کارفرما و کارگر  در کبک کانادا است. این قانون است که حداقل شرایط کاری را که کارفرما باید به کارگر پیشنهاد کند را تنظیم و مقرر می دارد. بر این اساس شرایط کاری در استان کبک کانادا در سال 2019 از قرار ذیل می باشد:

شرایط توضیحات
سطح دستمزد حداقل دستمزد برای اغلب مشاغل کبکی اکنون در حدود $12.50 (دلار) در هر ساعت می باشد
تعطیلات و مرخصی ها کارگران در کبک حق استراحت و صرف وعده غذایی 30 دقیقه ای را پس از 5 ساعت کار دارند
دوره های آموزشی این دوره ها لازم بوده و مستلزم پرداخت شهریه از طرف کارگران یا کارمندان است
لباس یونیفورم در صورت پوشیدن لباس کار متحدالشکل، کارفرما بایستی آن لباس را رایگان دهد
سن کار در استان کبک معمولا سن کار بالای 14 سال می باشد

هزینه ها در کبک کانادا نسبت به دیگر استان ها کمی گران است. مثلا هزینه ماهیانه زندگی در استان کبک برای خانواده دو نفره با سبک زندگی متوسط در حدود $2018.07 (دلار) است. برای اطلاع از وضعیت کار و زندگی در سایر استان های کانادا با مشاوران برتر حقوقی و مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Share

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.