مهاجرت و اقامت کانادا با سفیران سروش سعادت
موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سابقه ترین مجموعه مهاجرتی ایران با شخصیتی حقوقی مستقل و تشکیل شده از دپارتمان های مختلف مهاجرتی در زمینه ی ویزاهای سرمایه گذاری و ویزاهای کاری و کار آفرینی و ویزاهای تحصیلی و ویزاهای کوتاه مدت و…فعالیت کرده و بالاترین آمار موفقیت را در این زمینه داشته است.

بازنشستگی در کانادا

بازنشستگی در کانادا به چه شکلی است ؟ برنامه دولت برای این بازنشستگی چیست ؟ سن و سایرشرایط بازنشستگی در کانادا کدامند؟ جواب این سوالات می تواند به بررسی شرایط زندگی در کانادا و مهاجرت کانادا کمک ویژه ای بکند بخصوص برای مهاجران میانسال.

شکی نیست که دغدغه‌های مالی در ارتباط با کاهش استانداردهای زندگی و به ویژه بهداشت و درمان در سراسر جهان همه‌ی سالمندان را نگران می‌کند و بر کیفیت زندگی آنها تاثیر می‌گذارد. خصوصا مهاجرانی که دوران میان‌سالی به کانادا مهاجرت کرده‌اند. در اینجا صرفا به تعدادی از منابع مالی که برای دوران بازنشستگی طراحی شده اشاره شده تا چنانچه علاقه‌مند بودید درباره‌ی آنها تحقیقات بیشتری انجام دهید.

سن بازنشستگی در کانادا چقدر است؟

بازنشستگی در کانادا
بازنشستگی در کانادا

در برنامه‌های مختلف سن بازشستگی در کانادا اعداد مختلفی بیان شده است اما می‌توان به‌صورت کلی گفت که این سن در کانادا 65 سالگی است. در برخی برنامه‌ها این امکان هست که افراد از 60 سالگی، استفاده از مزایای بازنشستگی را آغاز کنند. واضح است که در این صورت درصد پایین‌تری از این مزایا نسبت به 65 سالگی نصیب‌شان می‌شود. در برخی برنامه‌ها هم اگر متقاضیان استفاده از مزایا را به تاخیر بیاندازند منفعت بیشتری نصیب‌شان می‌شود اما می‌توان به عنوان یک قاعده کلی چنین گفت که بعد از 70 سالگی، به تاخیر انداختن استفاده از مزایای بازنشستگی تاثیری در افزایش میزان بهره‌مندی از آنها ندارد.

پس اعداد مهم در مورد سن بازنشستگی در کانادا عبارتند از 60، برای امکان آغاز استفاده پیش از موعد، 65 به عنوان سنی که به‌طور معمول استفاده از مزایا آغاز می‌شود و 70 برای سنی که روند افزایشی در صورت به تاخیر انداختن استفاده از برنامه متوقف می‌شود.

برنامه‌های دولتی برای کهنسالان بازنشسته

دولت کانادا برنامه جامعی را با عنوان تضمین آسایش دوران کهولت The Old Age Security که به اختصار OAS خوانده می‌شود و یکی از بهترین و جامع‌ترین برنامه‌های حمایتی از این نوع است را تدارک دیده که در قالب چند زیرگروه عرضه می‌شود. این برنامه ربطی به شاغل بودن یا نبودن فرد کهنسال پیش از بازنشستگی ندارد اما محاسبه‌ی آن به سن، وضعیت اقامت و مدت اقامت قانونی در کانادا پیش از تقاضا برای آن بستگی دارد. زیرمجموعه‌ی این برنامه عبارتند از:

حقوق بازنشستگی OAS یا OAS Pension: برای افراد 65 سال به بالای ساکن کانادا که حداقل 10 سال بعد از 18 سالگی در این کشور زندگی کرده باشند (و 20 سال اگر در زمان تقاضا ساکن کانادا نباشند.) حداکثر دریافتی در سال 2019 برای این برنامه ماهانه حدود 613 دلار است. این عدد هر سال بنا به افزایش نرخ تورم بازنگری می‌شود. برای اینکه حداکثر این عدد را دریافت کنید باید حداقل 40 سال قبل از تقاضا ساکن کانادا بوده باشید و یا در کانادا به دنیا آمده باشید. به عنوان یک مهاجر، مبنای محاسبه زمان لندینگ شماست و هر چقدر که از 40 سال کمتر باشد به همان نسبت از مبلغ مورد نظر کاسته می‌شود. مثلا اگر شما در 35 سالگی در کانادا لند کرده باشید، در 65 سالگی به مدت 30 سال ساکن کانادا بوده‌اید و به نسبت 30 به 40، 75 درصد از این مبلغ یعنی حدود 460 دلار دریافت خواهید کرد.

سایر برنامه‌های زیرمجموعه‌ی OAS به اینکه متقاضی چه میزان درآمد سالانه دارد و آیا به کمک هزینه نیازمند هست یا نه بستگی دارند.

برنامه تضمین آسایش دوران کهولت The Old Age Security ربطی به شاغل بودن یا نبودن فرد کهنسال پیش از بازنشستگی ندارد اما محاسبه‌ی آن به سن، وضعیت اقامت و مدت اقامت قانونی در کانادا پیش از تقاضا برای آن بستگی دارد

سایر برنامه‌های زیرمجموعه‌ی OAS

درآمد تکمیلی تضمین شده Guaranteed Income Supplement (GIS): درآمد تکمیلی تضمین شده GIS مزایای تکمیلی‌ است که چنانچه فرد از درآمد کمی برخوردار باشد به حقوق OAS وی اضافه خواهد شد. به این مبلغ مالیات تعلق نمی‌گیرد و به وضعیت تاهل و میزان درآمد متقاضی و همسرش و اینکه چه مبالغ دیگری در قالب OAS دریافت می‌کند بستگی دارد. می‌توانید کل جدول محاسباتی را در اینجا ببینید.

کمک‌هزینه معاش (The Allowance): کمک‌هزینه معاش، شامل مزایایی است که به همسر رسمی و یا شریک قانونی زندگی فرد دریافت کننده GIS در صورتی‌که بین 60 تا 64 سال سن داشته باشد تعلق می‌گیرد. در واقع، مبلغی است که به وی کمک می‌کند تا رسیدن به سن 65 سالگی از این مزایا استفاده کند.

کمک‌هزینه زندگی برای بازماندگان (The Allowance for the Survivor): این نوع کمک‌هزینه در اختیار افراد با سطح درآمد پایین که همسر و شریک زندگی خود را از دست داده باشند و بین 60 تا 64 سال سن داشته باشند تعلق می‌گیرد. در واقع این مزایا به عنوان مکمل حقوق مستمری‌بگیرانی است که به همسر یا شریک قانونی فرد درگذشته‌ای پرداخت می‌شود که در طی دوران کاری خود سهمCPP  خود را پرداخت می‌کرده است.

یادآوری: هر یک از عناوین بالا به موارد متعددی از نظر سن، وضعیت اقامت و سکونت در کانادا و سال‌های سکونت بستگی دارند که برای جلوگیری از طولانی شدن بحث از آنها صرفنظر کردیم و هدف در اینجا صرفا معرفی اولیه بود. در زمان استفاده از آنها، رقم هر یک از این کمک‌ها (در صورتی‌که متقاضی مشمول آن شود) توسط مشاوران مراکز دولتی با دقت محاسبه و به متقاضی اعلام می‌شوند.

مزایای بازنشستگی در کانادا در صورتی‌ که شاغل بوده باشید

علاوه بر موارد بالا که شامل حال کهنسالان می‌شود، اینکه تا پیش از بازنشستگی شاغل بوده باشید و بسته به اینکه از کدام برنامه‌های موجود استفاده کرده باشید می‌تواند میزان دریافتی شما در زمان بازنشستگی را افزایش دهد. در قسمت بعدی به مزایای بازنشستگان شاغلان خواهیم پرداخت.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Share

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.